Grigorij Klimov «Rodinný album». Kapitola 30

Chytří lidé

Říkává se, že protiklady se přitahují. Opravdu, nejnegativnější žena z mého okruhu, svině Nataša Nečajeva-Nötsch (ona prostě amerikanizovala své jméno a ubrala druhou polovinu), drzá, arogantní a krátce špinavá ženská, řadu let lovila ty nejpozitivnější muže z mého prostředí.

Byli to profesor fyziky a matematiky Eugene Butkov a významný inženýr Vitalyj Bojanovskij. Bohužel, oni také přerušili styky se mnou, a tak se zapsali do mých nešťastných 90% moudrosti sv. Jana bohoslovce. Rozebereme si, bylo-li tomu tak nebo ne.

Eugene Butkov se narodil v Jugoslávii. Jeho otec hrál v dechovém orchestru. On byl ženatý se Srbkou, ale ta zůstala v Jugoslávii. Dlouho a úporně Eugene se učil v Kanadě a v USA díky všelijakým stipendiím a grantům, a nakonec se stal řádným profesorem fyziky a matematiky. On dokonce vydal odpovídající učebnici pro americké college. Když jsem do ní nakoukl, pocítil jsem k Eugenovi upřímnou úctu. Přitom profesor Eugene byl velmi skromný a dokonce plachý člověk.

Kdysi v mládí Eugene chodil za Naďou M. Ale potom se Naďa vdala za nějakého Amerikáše, porodila mu dcerku a hned se s ním rozvedla. Jenže Nadina matka u soudu odebrala vnučku od vlastní dcery. To znamená, že musela soudu namluvit o své dceři nějaké neuvěřitelné špinavosti. Později tato Naďa mi to vyprávěla:

– Moje matka je čarodějnice. Provozuje proti mně černou magii. Ale já pracuji proti ní bílou magií.

Když Nadina dcerka povyrostla, profesor Eugene Butkov začal pomáhat babičce a vnučce finančně, jako by byl otec. A tak pomáhal dívce až do konce college. Tiše a nezištně.

Svině Nataša Nötsch dlouho chodila kolem profesora Eugene, zvala ho na večeři, a protože Eugene hrál bridge, sama také se naučila hrát. Nakonec, moje žena mi povídá: "Nataša a Eugene se vzali". Ale po třech měsících povídá: "Nataša a Eugene se už rozvedli". Co tam bylo ve skutečnosti, nevím.

Nyní se podívejme na druhého moudrého člověka. Vitaly Bojanovsky vyrůstal ve Francii, kde vystudoval nejlepší technickou univerzitu. V New Yorku působil jako skutečně důležitý inženýr v konstrukci jaderných elektráren. Oženil se s ruskou dívku z Venezuely, která mu bez problému porodila dceru. Ale když dceři byly tři roky, jeho manželka najednou zapsychovala, začala mu dělat skandály a požadovala rozvod. Vitali jde do práce, ale jeho žena stojí ve dveřích, nepouští ho ven a říká: "No, prašti mě!" Už pochopila, jak se rozvádí v Americe. Nakonec jednoho dne, když byl Vitali v práci, jeho žena vzala dítě, nasedla do letadla a letěla k rodičům do Venezuely. Je jasné, že měkký muž narazil na tvrdou ženu.

V roce 1975, když moje žena si vzala adoptované dítě, Vitaly velkoryse nám daroval nádhernou postýlku, která mu zůstala po jeho dceři. Prošly dva roky, moje žena začíná ztrácet rozum a povídá mi, že chce "hledat nového muže" – a začne po telefonu flirtovat s Vitalijem Bojanovským. A já stojím vedle a naslouchám jejím medovým řečem. Později mne to přestává bavit, beru jí sluchátko a povídám:

– Vitaly, mějte na paměti, že moje žena blázní – má klimakterické šílenství. To někdy mívá za následek smrt nebo sebevraždu. A někdy končí v blázinci. Takže netraťte zbytečně čas.

Mám dobrý příklad na "hledání nového manžela". Vzpomínáte si na manželku Arama Safariana, Ljubočku, kterou podváděl s mojí tchyní Eugenií Palnou? Aram mi v podrobnostech vyprávěl, jak jeho Ljubočka postupně šílela: ona také úsilovně hledala "nového muže", dávala dokonce inzeráty do novin, a pak Aram objevil u ní celý pytlík dopisů s "ženichami". Ale tou dobou už Ljubočka seděla v blázinci.

Prošlo ještě 20 dalších let. Čtu časopis "Naša strana" z Buenos Aires, a náhodou narážím na inzerát: zpráva o smrti Vitaly Bojanovského, hledá se jeho bývalá žena a dcera za účelem dědictví. Hlásí to profesor Eugene Butkov.

Podle mé klasifikace, jsou to normální dobří lidé. Ale i oni mívají všelijaké komplikace s ženami. Podle principu: dobrého muže často uloví špatná žena.

12. září 2002.


Další kapitola
Přejít na OBSAH